خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

گردشگری استان گلستان

haniye anoosha

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸
  
عضویت
25/7/19
ارسال ها
1,243
امتیاز واکنش
2,071
امتیاز
223
زمان حضور
5 روز 1 ساعت 7 دقیقه
باغ روس ها


باغ و عمارتی قدیمی در ضلع جنوبی خیابان امام خمینی و قسمت غربی امام زاده بی بی هور و بی بی نور در محله شیرکش گرگان قرار دارد که به «باغ روس ها» معروف و زمانی کنسولگری روسیه بوده است.

این باغ و عمارت داخلش به صورت نیمه متروکه باقی‌مانده است که به دلیل قدیمی بودن گاهی دیوار باغ بر اثر بارش برف و باران فرو می‌ریزد و دوباره مرمت می‌شود.

باغ روس ها از درختان کهنسال کاج و سرو، تعدادی حوض، باغچه و جوی آب تشکیل شده است که هم اکنون اثر چندانی از آنها باقی نمانده است، همچنین کنسولگری روسیه از دو بنا، شامل ساختمان ورودی و عمارت اصلی تشکیل شده است.

ساختمان ورودی باغ، به صورت دو طبقه از آجر، گچ، خاک و لایه‌ای از رنگ زرد ساخته شده است و طبقه همکف این ساختمان از یک درب چوبی و دو ستون آجری با طاق های هلالی و نیم دایره و طبقه اول از درب و پنجره هایی چوبی و یک تراس با نرده های خراطی تشکیل شده است.

روستای زیارت گرگان


یکی از مناطق ییلاقی و زیبای استان گلستان است که در مجاورت مرکز این استان گرگان قرار گرفته است. این روستا در حدود هفت کیلومتری جنوب پارک جنگلی ناهار خوران و در دهستان استر آباد جنوبی قرار دارد و مسیر دسترسی به آن هم از جاده زیبای همین پارک جنگلی است. زیارت در دامنه های کوه های اطراف گیلان و در مجاورت رودخانه خاصه رود گسترش یافته است.

روستای زیارت به اسامی دیگری همچون زیارت خاصه رود، زیارت خسرو و زیارات نیز شناخته می شود. این روستا در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا قرار دارد.

اختلاف 10 الی 15 درجه با شهر گرگان و فاصله کم آن با مرکز شهر، این روستا را به منطقه ییلاقی و گردشگری مشهوری تبدیل کرده است.

از دیگر جاذبه های طبیعی گردگشری در استان گلستان می توان به فهرست زیر اشاره کرد:

مدرسه عمادیه

امامزاده نور

جنگل شصت کلا

باران کوه

آبشار دوقلوی زیارت

آبگرم زیارت

تورنگ تپه

پارک جنگلی قرق

ارتفاعات هزار پیچ

کارونسرای قزلق

روستای چهار باغ

شهرستان گنبد کاوس

بقعه دانشمند امامزاده یحیی بن زید

بقعه دانشمند

امامزاده یحیی بن زید

خرابه های شهر جرجان

میدان سوار کاری اسبدوانی

سد گلستان

بازارچه مرزی اینچه برون

تالابهای آلماگل،آلاگل،آجی گل

یاریم تپه

شهرستان مینودشت

آبشار لوه

قلعه بوقوتو

چشمه لال

زیارتگاه پیربخش

غار کیارام

پارک و جنگل باقرآباد

پارک جنگلی چهل چای یا آق چشمه

موزه حیات وحش پارک ملی

موزه تاریخ طبیعی پارک ملی

شهرستان بندرترکمن

جزیره آشوراده

تالاب گمیشان

اسکله بندرترکمن

پادگان روسها

قدمگاه بهاء الدین نقش بندی

شهرستان علی آباد کتول

جنگل زرین گل

امامزاده الازمن

امامزاده ساور کلاته

امامزاده معصوم آباد

امامزاده‌های ماهیان،گنو،زیلان،آخران

روستای سیامرز کوه

روستای افراتخته

ذخیره گاه جنگلی افراتخته

ذخیره گاه جنگلی سورکش

روستای سیارودبار

آسیاب قدیمی

شهرستان آق قلا

پل آق قلا

سد وشمگیر

تالاب اینچه

گل‌فشانهای‌قارنیارق، اینچه، نفتیجه

شهرستان کلاله

زیارتگاه خالدنبی

چشمه زاو

چشمه آق سو

مدرسه و مسجد کریم ایشان

زیارتگاه امام زاده عبدالله

آرامگاه مختوم قلی فراغی

شهرستان بندرگز

اسکله بندرگز

جنگل قل قلی

جنگل باغو

فانوس دریایی

چشمه قل قلی

جر کلباد

امامزاده حبیب الله

شهرستان کردکوی

آبشار دو آب

امامزاده روشن آب

امامزاده چهار کوه

امامزاده هزار منزل

امامزاده النگ

میل رادکان

جاده و پلهای شاه عباسی

پارک جنگلی امام رضا (ع)

دهکده توریستی درازنو

غار گنج خانه

دهکده رادکان و کنداب

خرابه های شهر تاریخی تمیشه

شهرستان آزادشهر

آق امام

پارک شهر

چشمه نیلبرگ

چشمه سید کلاته

پارک جنگلی دلند
 

haniye anoosha

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸
  
عضویت
25/7/19
ارسال ها
1,243
امتیاز واکنش
2,071
امتیاز
223
زمان حضور
5 روز 1 ساعت 7 دقیقه
آق قلا(قلاع)؛


شهری کوچک با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی.پیشنهاد می‌کنیم سری به شهرستان آق قلا بزنید. این شهرستان که در گذشته «اسپی دژ» خوانده می‌شد،در ۱۸ کیلومتری شمال شهر گرگان واقع ‌ و دسترسی به آن بسیار آسان است . مسیر رفتن به آق قلا درست در کنار پایانه اتوبوسرانی گرگان واقع در جاده کمربندی گرگان – تهران قرار دارد. از دیدنی‌های تاریخی و بناهای باستانی آق قلا می‌توان به پل آجری که مربوط به دوران صفویه است وروی رودخانه گرگان ساخته شده ،قلعه کهن مبارک آباد – که متاسفانه بخش زیادی از آن ویران شده- ودیوار قزل آلان اشاره کرد.لازم به یادآوری است که قزل آلان یا مار سرخ طولانی‌ترین اثر تاریخی ایران و دومین دیوار تاریخی و دفاعی جهان پس از دیوار چین است که امروز نام و یاد و نشان زیادی از آن نمانده است.این دیواراز شرق دریای خزر شروع شده و پس از عبور از مناطق و شهرهای گوناگون در پای صخره‌های بیلی کوه در محدوده پارک ملی گلستان ختم‌می‌شود. به گفته ‌ باستان‌شناسان، دیوار در زمان امپراتوری ساسانی ساخته شده است.از دیدنی‌های طبیعی آق قلا به جز سد وشمگیر می‌توان به تالاب اینچه که در ۲۳ کیلومتری شمال شهرستان آق قلا قرار دارد، اشاره کرد. در قسمت غرب تالاب، گلفشان اینچه قرار دارد که از جذابیت توریستی بالایی برخوردار است. تالاب اینچه در جنوب رود مرزی اترک واقع شده است.این تالاب محل زیست پرندگان مهاجر گوناگونی چون فلامینگوها، قوها، غازها، حواصیل و… است.به جز گلفشان اینچه گلفشان دیگری در اطراف آق قلا هست که به نام قارنیارق شناخته می‌شود.این جاذبه جالب طبیعی در ۱۸ کیلومتری شمال غرب شهرستان آق قلا و درحاشیه شرقی روستای سقرتپه قرار دارد.گلفشان قارنیارق به شکل یک برجستگی حلقوی (‌مخروط گلفشان ) به قطر بیرونی حداکثر۷۰۰ متر است و یک فروافتادگی در داخل این حلقه به عمق تقریبی۱۰-۱۵ متر وجود دارد که دریاچه گلفشان را در گذشته تشکیل می‌داد.اگر بخت با شما یار باشد و پنج‌شنبه به این شهر برسید،می‌توانید از پنج شنبه بازار این شهر نیز دیدن کنید و کلی سوغاتی بخرید.در این بازار انواع واقسام کالاها از جمله صنایع دستی مردم ترکمن که شامل قالی،قالیچه وپشتی‌های زیباست عرضه می‌شود. اگر هم دوست دارید غذاهای محلی هر منطقه را امتحان کنید حتما «چکدرمه» (که غذایی ‌ ترکمنی با گوشت فراوان گوسفند) را در اینجا نوش جان کنید.
 

haniye anoosha

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸
  
عضویت
25/7/19
ارسال ها
1,243
امتیاز واکنش
2,071
امتیاز
223
زمان حضور
5 روز 1 ساعت 7 دقیقه
علی آباد


این شهر در فاصله ۴۲ کیلومتری جاده اصلی گرگان – مشهد قرار دارد.علی‌آباد بسیار سرسبز است و ‌ جاذبه‌های پرشماری ازجمله روستاهای کوچک، زیبا وجاذبه‌های طبیعی اعم از آبشارهای پرخروش و جنگل‌های سرسبز را در گوشه و کنار خود جای داده است. درادامه با برخی از آنها آشنا خواهید شد.

کبودوال؛ تنها آبشار خزه‌ای ایران


این آبشار در فاصله پنج کیلومتری از علی‌آباد قرار گرفته ودسترسی به آن آسان است به طوری که ابتدا باید راهی نسبتا کوتاه، زیبا وجنگلی را با ماشین طی کرد تا به محوطه مربوط به پارک خودروها برسید وسپس ازآنجا تا رسیدن به آبشار باید حدود نیم ساعت پیاده روی کنید. در مسیر پیاده تا آبشار از کنار درختان سربرافراشته و رودخانه‌ای زیبا عبور خواهید کرد.جالب است که بدانید آبشار کبودوال تنها آبشار خزه‌ای ایران است.این آبشار دارای ارتفاع زیاد وزیبایی خیره کننده‌ای است. وقتی کنار آبشار برسید زیبایی سحر انگیز آن شما را فریفته خود خواهد کرد. پس بازدید از آن را از همین حالا در فهرست دیدنی‌های استان بگنجانید.موزه مردم شناسی علی آباد


اگر ازجمله افرادی هستید که به شیوه و سبک زندگی و آداب و رسوم ویژه مردم هر دیار علاقه‌مندید به شما پیشنهاد می‌کنیم که سری به موزه مردم‌شناسی علی آباد بزنید. در این موزه آداب ورسوم، فرهنگ وصنایع دستی این شهربه نمایش گذاشته شده است ودر بخش‌های مختلف آن می‌توان شیوه برگزاری مراسم عروسی،دوخت لباس محلی ومراسم شب‌نشینی مردم علی آباد را مشاهده کرد.روستای زرین گل؛آبشار در آبشار


روستای زرین گل در ۱۰ کیلومتری علی آباد قرار دارد.این روستا دارای طبیعتی دلپذیرو جنگل‌هایی دیدنی است و از چهار طرف توسط کوه‌های سرسبز احاطه شده است.این روستا دو چشمه بزرگ و دو رودخانه دارد ودارای چندین آبشار ازجمله آبشار دوقلوی زرین گل وآبشار سیاه خاکی زرین گل است.هرکدام از این آبشارها زیبایی‌های خاص خود را دارند. اگر هنوز از آبشارگردی خسته نشدید پیشنهاد می‌کنیم که مسیر را ادامه بدهید تا معروف‌ترین آبشار این منطقه‌ یعنی آبشار چلم را از دست ندهید. این آبشار به صورت پلکانی در پنج مرحله از صخره‌های عمودی به پایین می‌ریزد وحوضچه کوچکی در پایین آن وجود دارد.این آبشار از دیدنی‌های بسیارزیبای این منطقه است و هرساله گردشگران زیادی را از گوشه و کنار ایران به دیدن خود فرا می‌خواند.

روستای افراتخته؛جنگلی با درختان کهنسال سرخدار


این روستا یک پیشنهاد عالی برای دوستداران طبیعت‌های بکرودست نخورده است.این روستای جنگلی که قدمت آن به چندین هزار سال می‌رسد،دارای جنگلی انبوه است. افراتخته در جنوب شرق علی‌آباد واقع شده ‌ و دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بسیاری است. پوشش گیاهی و جانوری این روستا ویژه و بکر است به طوری که در اطراف آن به دلیل وجود گونه‌های جانوری منحصر به فرد منطقه شکار ممنوع وجود دارد.از دیگر جاذبه‌های جالب این منطقه وجود انبوهی از درختان کهنسال سرخدار است.شیرآباد؛ غار دیو سفید


شیرآباد روستایی است از توابع بخش فندرسک شهرستان«خان به بین» که دارای جاذبه‌های طبیعی زیادی ازجمله آبشارهای بسیار دل انگیز و زیباست. پارک جنگلی شیرآباد وآبشارهایی که در دل آن قرار گرفته‌اند در فاصله ۵۵کیلومتری از شرق گرگان و شش کیلومتری جنوب شهرستان خان به بین وحد فاصل شهرهای علی آباد وآزادشهر ودرواقع درجنوب روستای شیرآباد واقع شده‌اند .فاصله این آبشارها تا روستا کمتر از ۲۰کیلومتر است.برای رسیدن به آبشارها کافی است که از مسیر خان به بین به شیرآباد پنج کیلومتر و بعد از روستای شیرآباد راه اندکی را بپیمایید. آبشارهای پله‌ای شیرآباددر برگیرنده هفت آبشار هستند که بزرگ‌ترین آنها تقریبا ۳۰ متر ارتفاع دارد. درقسمت جنگلی شیرآباد می‌توان گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری را دید. همچنین در نزدیکی آبشارهای شیرآباد می‌توان غار شیرآباد یا غار دیو سفید را یافت که خود به تنهایی جاذبه‌های گردشگری زیادی را داراست.
 

haniye anoosha

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸
  
عضویت
25/7/19
ارسال ها
1,243
امتیاز واکنش
2,071
امتیاز
223
زمان حضور
5 روز 1 ساعت 7 دقیقه
رامیان


شهرستانی ‌ در فاصله ۷۸کیلومتری از گرگان؛ این شهر بسیار سرسبز وسرشار از جاذبه‌های طبیعی و دارای آب وهوایی نسبتا خوب است.پیشنهاد می‌کنیم دستکم یک روز خود را صرف دیدن جاذبه‌های نگین گلستان کنید.اروج(عروج)؛ حمامی‌قدیمی


حمام اروج در محله قدیمی‌کهنه بازار رامیان قرار گرفته است.قدمت این حمام به زمان مظفرالدین شاه قاجار برمی‌گردد ودرواقع تنها بنای تاریخی شهر رامیان است.این حمام از سه سالن رختکن،استحمام وخزینه تشکیل شده است ودارای ۱۲طاق جناقی زیبا وسقف گنبدی است.بنای این حمام شامل ورودی، رختکن، خزینه آب گرم و سرد، گرمخانه و سرویس‌هاست ودارای دو ورودی شمالی وجنوبی است.آب این حمام ازچشمه‌ای که دربالای شهر رامیان قرار دارد تامین می‌شود.دریاچه گل رامیان؛ استخر طبیعی


در پنج کیلومتری جنوب شهر رامیان واقع شده است و در واقع‌ استخر طبیعی بیضی شکلی است که عمقی حدود ۴۴تا ۸۰ متر دارد. این استخر طبیعی که دورتا دور آن با درختان و پوشش سرسبزی از گیاهان پوشیده شده است حجم آب مورد نیاز خود را از منابع آب زیرزمینی که در کف خود دارد تامین می‌کند. وجود درختان پهن برگ در اطراف این استخر زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است.
 

haniye anoosha

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸
  
عضویت
25/7/19
ارسال ها
1,243
امتیاز واکنش
2,071
امتیاز
223
زمان حضور
5 روز 1 ساعت 7 دقیقه
امامزاده بی‌بی حلیمه خاتون


این امامزاده در ۲۵ کیلومتری شهرستان رامیان در روستای الهادی قرار دارد.این روستا دارای طبیعتی بکر است وراه دسترسی به آن نیز بسی زیبا ودل انگیز است. پوشش زیبای درختان، چشمه‌های فراوان وپرخروش و آب و هوای دلپذیرهمه و همه باعث هرچه زیباترشدن آن شده است.قدمت بنای این امامزاده به دوران صفویه برمی‌گردد. البته بنای آن درسال ۷۹بازسازی شده است‌. در این منطقه امکانات اقامتی و رفاهی کافی نیز وجود دارد تا زائرین از آنها بهره ببرند.ماران؛قلعه و قله!


قلعه میران قله‌ای است به ارتفاع ۲۴۳۰ متر که در ۱۲ کیلومتری جنوب رامیان واقع شده است .این قله دارای چشم‌اندازی بسیارزیبا ودیدنی است‌. دربالای این قله زمینی مسطح به مساحت سه کیلومتر مربع قرار دارد که گفته می‌شود درطول تاریخ مرکز بعضی از حکومت‌ها بوده یا به عنوان قلعه‌ای برای پناه گرفتن از آن استفاده می‌شد.آبشار و غارپشمکی


آبشار و غار پشمکی در فاصله ۱۸ کیلومتری رامیان قرار دارند.منطقه‌ای که این جاذبه‌های طبیعی را در خود جای داده دارای آب وهوایی خنک و بسیارمساعد ومکانی است مناسب برای فرار از گرمای تابستان. غار و آبشار پشمکی در روستای پاقلعه قرار دارد.
 

haniye anoosha

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸
  
عضویت
25/7/19
ارسال ها
1,243
امتیاز واکنش
2,071
امتیاز
223
زمان حضور
5 روز 1 ساعت 7 دقیقه
آزادشهر


آزادشهر در فاصله ۷۴ کیلومتری از گرگان قرار دارد‌. در پیرامون این شهر چشم اندازها ومناطق طبیعی بی شماری قرار دارد.همچنین جاده‌ای از این شهر به سمت شاهرود و سمنان می‌رود. از بناهای تاریخی آزاد شهرمی‌توان به امامزاده آق امام که درفاصله شش کیلومتری آن و برقله کوه آق امام واقع شده است، اشاره کرد. پارک جنگلی دلند که در ۱۱ کیلومتری آزادشهر واقع شده است یک تفرجگاه تفریحی با درختان انبوه و سرسبز و امکانات رفاهی مورد نیاز از قبیل میز، نیمکت، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و نمازخانه دارد. پارک جنگلی دلند قابلیت‌های تفرجگاهی ویژه‌ای دارد و مورد استفاده وسیع مسافران بین راهی است. جالب است بدانید که بخشی از این پارک به عنوان ذخیره گاه جنگلی نیز به ثبت رسیده است.پارک جنگلی قرق؛ زیستگاه گوزن قرمز


در مسیر جاده اصلی گرگان – مشهد که به حرکت خود ادامه می‌دهیم با دشت‌ها و روستاهای زیبایی روبرو می‌شویم که بی تردید از ارزش‌های گردشگری بالایی برخوردارند، اما شاید مشهورترین آنها پارک جنگلی «قرق» باشد.این پارک در فاصله ۲۴ کیلومتری شرق گرگان قرار دارد.این پارک جنگلی یکی از بهترین مکان‌ها برای گذراندن یک روز آرام وامن در دل طبیعت است.این پارک یکی از مناطق مهم زیست محیطی جانوران درایران است ودر داخل آن یک پارک وحش وجود دارد که محدوده‌ای برای نگهداری حیوانات وحشی به شمار می‌رود.این پارک همچنین پوشش گیاهی متنوعی را در خود جای داده است.جالب است که بدانید پارک جنگلی قرق به نام زیستگاه گوزن قرمز شناخته می‌شود؛ چرا که در آن گونه‌های حمایت شده گوزن قرمز ایران نگهداری وتکثیر ‌ وازاین منطقه به سایر مناطق کشور برای زیست و زادآوری منتقل می‌شوند. اگر به این پارک سری زدید نگران هیچ چیز نباشید، تمامی‌امکانات رفاهی، زمین بازی کودک، رستوران، فروشگاه، محدوده‌هایی برای کمپینگ، پیک نیک و… در آن وجود دارد ودر واقع همه چیز در اختیار شماست تا نهایت لـ*ـذت را از گردش خود ببرید.
 

haniye anoosha

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸
  
عضویت
25/7/19
ارسال ها
1,243
امتیاز واکنش
2,071
امتیاز
223
زمان حضور
5 روز 1 ساعت 7 دقیقه
اینچه برون؛ بازار مرزی


شهر مرزی اینچه برون در فاصله ۷۰کیلومتری گنبد کاووس و در مرز کشور ترکمنستان قرار دارد.به دلیل قرار گرفتن تالاب آلما گل در کنار این شهر زمین‌های آن شوره زار است. با این حال عمده معروفیت این شهر مرزی به بازار آن است که می‌توان در آن افزون بر لباس‌ها و صنایع هم‌میهنان ترکمن ما، کالاهای خارجی را به وفور پیدا کرد.این را هم بیفزاییم که جاده گنبد به اینچه برون هم باریک است و هم در اطراف آن گله‌های شتر به فراوانی در حال چرا هستند.این شترها گاه و بیگاه به میان جاده می‌آیند.بنابراین ‌ حین رانندگی دقت بیشتری به خرج دهید.دشت قلعه؛ یادگار اشکانیان


شهرتاریخی دشت قلعه که قدمت آن به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد در۱۵ کیلومتری جنوب شرقی گنبد کاووس واقع شده است.بررسی‌هایی که روی این شهر انجام شده نشان داده که در دوران اشکانی و ساسانی در این شهر تمدن و فرمانروایی باشکوهی وجود داشته است.

سه تالاب بزرگ


۱-تالاب آجی گل در شمال شهرستان گنبد واقع شده ‌ و مساحتی حدود ۳۶۰ هکتار د‌ارد. این تالاب عمقی متغیر از ۱ تا ۱۵ متر دارد. فضای سرسبز ودرختان اطراف تالاب چشم‌انداز زیبایی را ایجاد کرده است. نکته دیگر درمورد این تالاب دریاچه نمکی است که با مساحت حدود ۸۰ هکتار در ضلع غربی این دریاچه قرار گرفته ‌ و منظره جالبی دارد.۲-تالاب آلاگل در۶۰کیلومتری شمال گنبد واقع شده است. مساحت این تالاب در زمان پرآبی به ۲۵۰۰هکتار می‌رسد. حجم آب مورد نیاز این تالاب از رودخانه اترک وزهکشی‌های طبیعی تامین می‌شود. در بعضی از نقاط این تالاب وسیع می‌توان نی ودرختچه‌های گز را که چشم انداز دلربایی را به وجود آورده اند، به تماشا نشست. پوشش بسـ*ـتر این تالاب پر ازجلبک‌های سبز رنگ است که به طور یکنواخت آن را فرا گرفته‌اند.اگر در فصل‌های خاصی از سال به این تالاب بیایید می‌توانید انواع پرنده‌ها را ازجمله پرستوی دریایی، اردک، غاز، بالکان، فلامینگو، قو و… در آن مشاهده کنید. لازم به یادآوری است که تالاب آلاگل در فهرست کنوانسیون تحقیقات بین المللی پرندگان آبزی و مهاجر در سال ۱۳۵۰ به ثبت رسیده است.


۳-تالاب آلماگل حدود ۵۵ کیلومتری شمال شهرستان گنبد کاووس و در ضلع شمالی جاده گرگان به اینچه برون واقع شده ‌ و در شمال روستای تنگلی و با فاصله بسیار کمی‌از مرز ایران و ترکمنستان قرار گرفته است. آلما گل در زبان محلی به معنی دریاچه سیب است. این تالاب بین‌المللی با حجم آب پنج میلیون متر مکعب، در شمال تالاب آجی گل قرار دارد و تقریبا به شکل چهارگوش است‌. حاشیه تالاب آلماگل را پوشش نی فرا گرفته و ضلع جنوبی و مسیر کانال ورودی آب به تالاب را جنگل‌های گز پوشانده است. آب این تالاب به علت نزدیکی به رودخانه اترک، شیرین تر است.پارکی به وسعت گلستان


خب‌ خسته نباشید! حالا می‌رسیم به آخرین جاذبه طبیعی استان گلستان‌ که پارک گلستان نام دارد؛ پارکی به وسعت همه این استان! این پارک که منطقه‌ای حفاظت شده واز توابع شهرستان مینو دشت به شمار می‌آید ،قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در ایران است‌.پارک گلستان دارای حیات وحش و پوشش گیاهی بی نظیر وکم یاب است به طوری که ۱۳۵۰ گونه گیاهی و۳۰۲ گونه جانوری در آن یافت می‌شود. در واقع نیمی ‌از پستانداران ایران را در خود جا داده است.در این پارک رودخانه‌ها،چشمه سارها و آبشارهای بسیاری وجود دارد که معروف‌ترین آنها آبشار آق سو و آبشار جنگل گلستان است.تنوع درختان و پوشش گیاهی هم در پارک گلستان بسیار زیاد و رنگارنگ است به گونه‌ای که انواع درختان و درختچه‌هایی چون: انجیر، توت، گلابی وحشی، تمشک، گون و… را می‌توان در آن مشاهده کرد. اگر قصد اقامت دراین پارک را دارید می‌توانید به کمپینگ‌ها یا پارکینگ‌هایی که در پارک ساخته شده ودارای امکانات رفاهی مناسبی هستند مراجعه کنید و از اقامت خود لـ*ـذت ببرید.در ضمن اصلی‌ترین مسیر ارتباطی شمال کشور و استان خراسان شمالی از این جنگل می‌گذرد. بنابراین اگر هنوز خسته نشده‌اید می‌توانید مسیر را ادامه دهید و برای زیارت امام هشتم به مشهد بروید.فاصله مینودشت تا مشهد چیزی حدود ۴۸۵ کیلومتر است
 

SAEEDEH

سرپرست بخش فرهنگ و ادب
عضو کادر مدیریت
سرپرست بخش
گرافیست انجمن
  
عضویت
21/4/19
ارسال ها
5,151
امتیاز واکنش
12,198
امتیاز
353
زمان حضور
45 روز 3 ساعت 20 دقیقه
شیرآباد خان؛ عروس آبشارهای گلستان

آبشار شیرآباد خان که لقب عروس آبشارهای گلستان را گرفته یکی از نقاط بی نظیر ، بدیع و بسیار زیبایی است که سالیانه هزاران نفراز مشتاقان طبیعت و هموطنان و گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود جلب می نماید.
وب سایت ارک توریسم: آبشار شیرآباد خان که لقب عروس آبشارهای گلستان را گرفته یکی از نقاط بی نظیر ، بدیع و بسیار زیبایی است که سالیانه هزاران نفراز مشتاقان طبیعت و هموطنان و گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود جلب می نماید. این آبشار بی گمان یکی از زیباترین آبشارهای کشورمان است و می تواند پیشنهاد مناسبی برای طبیعت گردان باشد.

آبشار شیرآباد خان


آبشار شیرآباد خان


آبشار شیرآباد خان
آبشار شیرآباد که به ابشار خان به بین نیز معروف است به‌ صورت‌ پله‌ای‌ می باشد و جمعاً ۱۲ آبشار کوچک‌ و بزرگ‌ را دربرمی‌گیرد. بزرگترین‌ آبشار آن‌ با ارتفاع‌ ۳۰ متر و حوضچه‌های‌ پای‌ دیواره‌ آن‌ به‌ ترتیب‌ ۴۰ و ۸۰ متر عمق‌ دارد. این آبشارها در وسط جنگلی انبوه و زیبا واقع شده اند که زیبایی این منطقه را به اوج رسانده اند. طبیعت دست نخورده و زیبای اطراف آبشار شیر آباد این محیط را به مکانی بکر و زیبا تبدیل کرده است.

آبشار شیرآباد خان
آبشار اول قابل دسترسی بوده ولی برای رسیدن به آبشارهای بعدی به تجربه بیشتری نیاز است . در واقع هرچه از آبشار اول به سمت هفتمین آبشار حرکت می‌ کنید به مناطقی برخورد می‌کنید که بسیار بکر و دست نخورده باقی ‌مانده‌ اند. همچنین وجود جنگلهای انبوه که گونه‌ های گیاهی کمیابی را در خود جای داده از مشخصه بارز این جنگل هاست. گونه‌ هایی کمیاب مانند درختان سرخدار، ملچ، افراو… که به وفور در این مناطق جنگلی یافت می‌ شود. در مسیر آبشار شیرآباد از میان جنگل و روی رودخانه های زیبا رد می شود و لـ*ـذت گردش شما را دو چندان می کند، نغمه زیبای بلبلان و پرندگان همواره در این جنگل طنین انداز است.

آبشار شیرآباد خان
غار شیرآباد نیز یکی از غارهای مهم و جالب استان گلستان به شمار می رود که دست بشر در ساخت آن دخالتی نداشته و در نزدیکی آبشارها واقع است. این غار در ارتفاع حدود ۳۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و قطر دهانه آن حدود ۱۵-۹ متر است. از کف غار، آب سردی جاریست که به رودخانه شیرآباد وارد می شود. این غار اندکی بالاتر از آبشارهای قرار دارد که به دلیل همجواری، نام روستای شیرآباد را بر آن نهاده اند. در درون غار به دلیل داشتن شرایط مطلوب و وجود آب، گونه هایی از مهره داران و بی مهرگان نظیر گاماروس، عنکبوت، خرچنگ آب شیرین، خفاش، قورباغه جنگلی و سمندر کوهستانی ایران، زیست می کنند.

آبشار شیرآباد خان

مسیر دسترسی:

این آبشارها از روستای شیرآباد کمتر از ۲۰کیلومتر فاصله دارند و برای رسیدن به آن‌ها کافیست از مسیر خان ببین به روستای شیرآباد ۵ کیلومتر را به سمت جنوب بروید و بعد از روستای شیر آباد ۳ کیلومتر جاده آسفالته را ادامه داده، سپس راه مالرویی را پیش بگیرید. این راه، به سمت آبشارها پیش می‌ رود.


 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا